zůstává, v jakém věku zařadit který mléčný výrobek?
Kravské mléko je jednou z nejdiskutovanějších složek dětské stravy. Jsou
mámy, které s ním startují před doporučovaným 1. rokem a nevidí v tom problém, jsou ty, které čekají. Já čekala. Jsou to pravda už čtyři roky, ale dokud jsem kojila (cca 18 měsíců), kravské mléko se u nás neobjevilo. Sama mu chuťově vůbec nefandím a po konzultacích s odborníky jsem se rozhodla kojení nahradit UM – umělým mlékem obohaceným vitamíny a minerálními látkami. Můžete namítnout, že naše babičky to dělaly jinak. Že kravské mléko tu bylo odjakživa. A budete mít pravdu. Já s ním každopádně počkala do nějakých dvou let. Vařila jsem z něj, to ano. Ale samo o sobě, na pití, jsem ho ve farmářské nebo bio plnotučné kvalitě kupovala až později. Uvidíte, co vám poradí váš pediatr nebo mateřský instinkt.
Tak jako tak, před 1. rokem se z kravského mléka doporučuje spíše jen vařit,
po 1. roce se může stát součástí jídelníčku samo o sobě. A pozor, u malých dětí NIKDY nevybírejte nízkotučné nebo odtučněné. V nejhorším kupujte polotučné, ale lépe plnotučné, farmářské nebo bio. Jde o obsah důležitých mléčných tuků, který také mléko v případě kojenců a batolat neřadí do pitného režimu, ale do jídelníčku.
Kysané mléčné produkty jako takové jsou důležité pro dětskou mikroflóru.
Také ony ale samozřejmě obsahují vitamíny a minerální látky. Jako první
určitě vybírejte bílé jogurty. Plnotučné nebo selské (i když jsou trochu kyselejší). Nízkotučné u dětí opět nemají co dělat (dokonce ani u těch, které bojují s nadváhou!) – bývají totiž dohušťované škroby a s jogurty jako takovými nemají vlastně nic společného. Za ideál se považuje obsah tuků okolo 3,5 až 5 %. Já ještě neodolám a kupuji občas jogurty „řeckého“ typu nebo vyloženě smetanové. Mívají sice až 10 % tuku, ale Tina je celý den v pohybu, nejí moc sladkého a řešit u ní případný vliv na váhu je úplně absurdní.
na bílý své děti naučíte opravdu jen těžko.
6. měsíce). Ale nejvíc stejně záleží na tom, jak se vám daří přidávat nové potraviny: aby toho nebylo moc nového najednou. A nebojte se potom zkoušet i kefír nebo podmáslí. Jako zakysané mléčné produkty jsou pro dětskou mikroflóru dobře stravitelné i prospěšné (díky laktobacilům).
Doporučují se později, až po 1. narozeninách, protože obsahují mnohem více bílkovin, které v takové koncentraci nejsou pro děti dobře stravitelné. A stejně jako u předchozích platí, že jsou ideální plnotučné varianty.
Těch u nás doma není nikdy dost. Začínali jsme tzv. čerstvými (Cottage)
a tvarohovými sýry (nepřekonatelná Lučina), ale dneska už si s námi Tina dá
i tvrdé sýry – a je labužník. Čím vyzrálejší, tím lépe. Miluje parmazán, „staré“ kozí sýry, „starou“ Goudu… Všechny ty, do kterých když kousnete, křupnou drobnými krystalky. Každopádně, na ty je u nejmenších dost času. Pro vyšší obsah soli
i bílkovin s nimi počkejte klidně do dvou let!
u nich již zmíněný obsah soli. Skvělá je třeba i mozzarella, která sůl úspěšně
míjí. Zatímco pro nás je tím pádem nevýrazná, pro prcky je naopak skvělá. Kvůli obsahu tzv. tavicích solí zapomeňte i na tavené sýry. Kromě zmíněných solí je v nich i spousta nepřípustných konzervantů a jiných „éček“, a to tělo vašich malých opravdu neocení. Čím víc původních, přírodních surovin, tím lépe!