Kašel? Léky máte doma v kuchyni!

Kašel? Léky máte doma v kuchyni!

Snad že nemrzne a bacily mají pré, válčili jsme doma o svátcích všichni tři s kašlem. Lékárny zavřené, domácí lékárnička „vybraná“. Co s tím? Pokud se ocitnete v podobné situaci, v kuchyni naštěstí najdete minimálně čtyři skvělé léky, které od kašle dokážou nesmírně ulevit.

Tymián

Pokud ho zatím dáváte jen do boloňské omáčky, příjemně vás překvapí, jak široký záběr nejen při kašli tahle bylinka má. Při nachlazení, bronchitidách nebo třeba právě obyčejném kašli působí antisepticky, antivirově a funguje jako mukolitikum, tedy usnadňuje vykašlávání. Připravit si z něj lék je pak až triviální! Co můžete zkusit?

Tymiánový čaj – zalijte lžičku sušeného tymiánu vroucí vodou, přiklopte a nechte 5 až 7 minut louhovat. Máte-li čerstvý, ještě lépe, ale to je teď v zimě asi trochu utopie. Když přidáte lžičku medu, zklidníte podrážděné sliznice a podpoříte imunitu. Stejně tak, když do něj vymačkáte citrón. Ale upřímně, řiďte se také svými chutěmi, mně přijde nakonec nejlepší prostě sám o sobě.

Tyminánový sirupuž potřebuje trochu víc času. Svařte 250 ml vody s 200 g cukru tak, abyste získali lehce sirupovou konzistenci (max. 10 minut). Pak sundejte hrnec z ohně, nasypte do něj celý sáček sušeného tymiánu, zakryjte a louhujte do druhého dne. Přeceďte hotový sirup, ideálně do tmavé lahvičky, a dejte do lednice. Kdyby se vám chtělo, můžete si připravit i variantu s medem, kdy stačí svařit jen polovinu cukru, a med přidat až ve chvíli, kdy vám chladne cukrový rozvar s už rozmíchaným tymiánem (med si zachovává všechny dobré látky zhruba do teploty 60 °C). A užívání? Po čajových lžičkách, 4-5x denně. Že je vhodný i pro děti, asi nemusím připomínat 😊

Majoránka

Jestliže k ní máte z nějakého důvodu chuťově blíž nebo vám tymián v kuchyni právě chybí, můžete v jejím případě postupovat úplně stejně. Čaj z majoránky nebo sirup připravíte naprosto identickým způsobem a s podobnými výsledky. Přece jen, jsou to příbuzné bylinky 😊

Cibule

Pokud ji snesete syrovou, nešetřete jí – třeba v salátu z kysaného zelí i díky ní získáte bezvadného bojovníka proti viróze jako takové. A pokud potřebujete vyřešit právě ten otravný kašel, je opět ideální formou. Cibule totiž obsahuje spoustu bioaktivních enzymů, ale především v ní jde o tzv. allicin, látku se silnými antivirovými a antibakteriálními účinky, kterou najdete i v česneku. A jak cibuli použít, aniž by hlavně děti musely snášet její čerstvou štiplavost? Máte zase hned několik možností!

Cibulová šťáva – nakrájejte na kolečka jednu větší cibuli, zasypte ji cukrem nebo zakápněte medem, a nechte cibuli minimálně dvě hodiny „potit“. Ve spojitosti s cukrem pustí sladkou šťávu, kterou bez problémů zvládnou i malé děti. A porce z té jedné cibule vám vystačí zhruba na jeden den, rán udělejte zase čerstvou.

Cibulový čaj – cibuli nakrájejte na čtvrtiny, zalijte horkou vodou a nechte 10 minut zakrytou louhovat. Doslaďte medem, přidejte citrón a popíjejte. Potřebujete-li silnější zbraň, přisypte k cibuli před louhováním ještě lžičku majoránky nebo tymiánu a pro děti můžete chvilku cibuli povařit s nakrájeným jablíčkem.

Cibulový obklad – odkašlávání skvěle nakopne také obklad, na který nakrájejte dvě až tři cibule, poduste je na trošce vody, můžete k nim přidat tymián. Pak vymačkejte, zabalte třeba do látkové pleny a ještě hodně teplý jej přiložte na hrudník, překryjte sáčkem, ručníkem a nechte co nejdéle působit (klidně i dvě hodiny!). Četla jsem i o možnosti nakrájet do obkladu cibuli syrovou nebo dát ji zabalenou do kusu látky do ponožek, prý pak vytáhne i teplotu, ale to jsem – přiznám se – nezkoušela. Vůně syrové cibule není nic, co bych vyhledávala 😊

Olej

Ano, i obyčejný rostlinný olej funguje při kašli jako zázrak, zvlášť při tom suchém, dráždivém… Stačí si z něj připravit olejový zábal:

Olejový zábal – do kastrůlku dejte ohřát olej, ale opravdu hodně opatrně, vrstva bude malá a olej se zahřívá po pár vteřinách. Potřebujete, aby byl teplý, ale aby vás nebo nedej bože dítě nepopálil. Do teplého oleje ponořte starou bavlněnou plenu nebo velký kapesník, zlehka vyždímejte (u toho alespoň ověříte vhodnou teplotu!), položte na hrudník, případně záda, zaklopte sáčkem, ručníkem a nechte maroda minimálně půl hodiny odpočívat. Pokud máte doma tea tree olejíček, nebojte se dvě tři kapky přidat do teplého rostlinného oleje dřív, než namočíte plenu. Krásně to uvolní nos i dýchací cesty.

A to je všechno. Snad vám to pomůže stejně jako to pomáhá nám! 😊

Co si o tom myslíte?

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *