Pitný režim u dětí: hlídáte ho? A víte, kolik by měly v létě vypít?

Pitný režim u dětí: hlídáte ho? A víte, kolik by měly v létě vypít?

Vím, je to jedna z těch věcí, které čtete každé léto. Ale upřímně: kolik z nás může říct, že má pitný režim dětí opravdu pod kontrolou? I u nás se někdy stane, že Tina na pití zapomíná, a já jsem pak (jak říká) přísná matka, která hlídá každou sklenku vody. Ale dokud nejsou dokonale schopné během hry monitorovat vlastní pocit žízně (což trvá minimálně do začátku školy), jsme to my, mámy, kdo se musí stát kontrolorem pitného režimu dětí. Ale pojďme to vzít hezky od miminek…

Novorozenci + kojenci

Pokud doma máte (úplně) čerstvé miminko, které plně kojíte, můžete být s pitným režimem v klidu i ve velkých letních vedrech. Tehdy se starejte spíš o svůj dostatečný příjem tekutin, aby se vám tvořilo dost mléka. Je to jeden z faktorů, který na tvorbu mléka mívá zásadní vliv. Pokud jste na UM, pak se v parnech nebojte přidat lahvičku s čistou vodou. A jestliže už najíždíte na příkrmy, je čas udělat pití vody pravidelnou součástí každého dne.

Převařená, nebo kojenecká?

A jakou vodu? Na neupravenou kohoutkovou vodu určitě zapomeňte. Miminem jej filtrace a převařování, ale zdaleka nejlepším řešením je balená kojenecká voda. Převařením sice „zabijete“ případné bakterie a jiné breberky, ale ono jde o něco jiného: obsah dusitanů, které jsou pro děti velmi nevhodné a které i po převaření ve vodě zůstávají. Protože chemické složení vody se po převaření nemění. Pro miminka do půl roku je tak kojenecká voda nezbytností, u starších je to na vašem uvážení. A jaká kritéria by takové kojenecká voda měla splňovat? Nesmí být chemicky ošetřená, měla by pocházet z hlubinného přírodního vrtu (např. Toma Natura se „rodí“ v Adršpachu), a co se týče obsahu dusitanů, musí bát co nejnižší – třeba zmíněná Toma Natura kojenecká jich má jen 6,2 mg/l.

My jsme voda…

Hlídání přísunu vody je pak u malých dětí velmi zásadní hned z několika důvodů: voda je motorem metabolických procesů v těle, děti až do nástupu do školky nejsou často vůbec schopné identifikovat, že mají pocit žízně. A i kdyby si už o pití v případě žízně říct uměly, pak je důležité vědět, že když mají žízeň, je už pozdě. To už se tělo pere s deficitem tekutin. A to je průšvih i z dalšího důvodu: zatímco tělo dospěláka je vodou tvořené asi  ze 70 %, u dětí je to i více než 80 % a je jasné, že pak cítí nedostatek tekutin mnohem znatelněji než my. Promítne se rychleji v (ne)funkčnosti organismu jako takového. Děti jsou pak malátné a bolí je hlava.

Donucovací prostředky

A když je pití moc nebaví? Investujte do hravých hrníčků, barevných lahviček. Ale sama za sebe doporučuju i na léto malou termosku. Voda v ní totiž vydrží krásně chladná, nekazí se a lépe hasí žízeň. Už roky máme termosku Termos, se silikonovým dokoupitelným pítkem, Vydržela mnoho pádů, řádění v lesní školce a na výběr jsou dvě velikosti (0,33 a 0,5 l). Děti ji samy pohodlně otevřou jediným stisknutím, samy ji i zavřou a designy jsou celkem rozumné (tedy žádný zbytečný Spiderman nebo poník…). Také pijte zásadně s nimi, ať vidí, že je to opravdu normální a ne „trest“ jen pro ně.

A co budou pít a v jakém množství?

Důsledně také vybírejte jen správné tekutiny. První a hlavní vždycky musí být voda. nejenže zažene nejlépe žízeň, ale je prostě i nejzdravější. U větších dětí můžete k obyčejné pitné přidat i sklenku minerálky denně, pokud dáváte šťávu, pak jen slabou a ideálně zase domácí (jako třeba bezinkovou, jakou jste si nedávno mohli udělat s námi). A džusy (100%, nedoslazované) řeďte minimálně v poměru 1:1. Sladké pití typu bublinková limonáda do dětského organismu nepatří vůbec. Tuna cukru, barviva a pocit žízně přetrvává. Klidně místo toho udělejte domácí limonádu nebo domácí ledový čaj. Množství tekutin najdete krásně rozpočítané třeba na webu www.vyzivadeti.cz, který spravují odborní výživoví poradci z Poradenského centra Výživa děti.

P.S.: Kdyby vaše děti pití bojkotovaly, zařaďte maximum na vodu bohatých potravin. Melouny, jablka, okurky, saláty… prostě hodně ovoce a zeleniny se šťavnatou dužninou. Nebo polévky, pokud na ně budou mít ve vedru chuť. Mléko ovšem mezi tekutiny nepočítejte, jak si přečtete i na výše uvedeném webu, mléko se pro obsah bílkovin a tuku řadí u děti do jídelníčku, nikoliv do pitného režimu.

Co si o tom myslíte?

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *