Domácí bezinková šťáva: víte, jak na ni?

Domácí bezinková šťáva: víte, jak na ni?

Pokud ještě nemáte doma lahodu, jakou bezinková šťáva bezesporu je, pak věřte, že je to teď opravdu „za 5 minut 12“. Další příležitost už letos mít nebudete. Jestli nemáte svůj rodinný recept, pak zkuste ten náš, rodinou i přáteli otestovaný. Bezinková šťáva pak bude tou nejlepší ingrediencí na letní limonádu nebo do teplého čaje v zimě. 
Domácí bezinková šťáva
 
asi 6 l šťávyDoba přípravy: 40 minut + čas na sběr + 30 hodin louhování 
Ingredience:
 
50 bezových květů2 l vody1 kg třtinového cukru1 kg krupicového cukru3 citróny nebo limetky20 g kyseliny citrónové 
Postup:

1. Bezové květy přendejte do velké nádoby, kterou můžete přiklopit. Z vody a cukru si připravte rozvar. Vařte jej jen 1 minutu, poté odstavte a nechte ho vychladnout.

2. Cukrovým rozvarem zalijte květy, přidejte na kolečka nakrájené citróny nebo limetky, a zamíchejte. Přiklopte a nechte 30 hodin louhovat. Pokud nádobu s květy, citróny a rozvarem dáte do ledničky, nemusíte ji přiklápět.

3. Poté sceďte šťávu přes plátýnko do hrnce. Vmíchejte kyselinu citronovou a plňte ji do čistých, uzavíratelných lahví. Šťávy dobře uzavřete, vložte do myčky a spusťte co nejvyšší program, tím se zavaří. Lahve skladujte v chladu a tmavém prostředí.

 TIP :Bezové květy sbírejte v době, kdy několik dnů neprší a svítí sluníčko, budou plné pylu, a to chceme. Květy proto také nikdy neoplachujte. Pokud chcete světlou šťávu, pak použijte jen bílý cukr, ale nebude to zrovna zdravé.  Šťávu pak podávejte s citróny a třeba jahodami, ať není tak sladká… 

Co si o tom myslíte?

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *